Moje książki

książki

„Matka Jagiellonów” (2019)

W lutym 1454 roku, w stronę Krakowa, ciągnie orszak siedemnastoletniej Elżbiety Habsburg, narzeczonej młodego i ambitnego króla Polski. Kazimierz Jagiellończyk liczy na korzystny mariaż, który w przyszłości da mu Węgry i Czechy. Jednak na widok narzeczonej gotów jest zerwać umowę ślubną i wszelkie układy z Habsburgami…

Jaka była królowa Elżbieta, przez poddanych zwana Rakuszanką? Żona, matka trzynaściorga dzieci, w tym czterech królów, kardynała i świętego. Jaką cenę zapłaciła za budowę Jagiellońskiego Domu? Jakiegoż była ducha, że w czasach Długosza, Kallimacha, Kopernika i Kolumba, z synem Władysława Jagiełły stworzyła nie tylko imperium od morza do morza, ale i najbardziej udane małżeństwo w dziejach polskiej monarchii? Kim była niewiasta, dzięki której swadziebnym talentom do dziś we wszystkich współczesnych królewskich rodach Europy, płynie jagiellońska krew?

Oto próba odpowiedzi na powyższe pytania, intymny zapis zmagań z wielką historią, bodajże najwybitniejszej polskiej władczyni, zwanej przez potomnych „matką królów”.

Alicja Dąbrowska-Nowacka
Alicja Dąbrowska-Nowacka06.02.2020
Czytaj więcej
Znakomicie napisana książka - czyta się z zapartym tchem od początku do końca. Postacie pełnokrwiste, świetnie nakreślone, chciałoby się z nimi spotkać w realu ! Autorka ma naprawdę wielki talent pisarski - przenosi czytelnika w krąg rozgrywających się wydarzeń, tak że każda scena pozostaje w sercu i pamięci. Lektura tej książki to wspaniała uczta duchowa, nie mówiąc o tym, że zarazem znakomita lekcja historii. Pierwszy raz tak odbieram powieść historyczną. Z niecierpliwością czekam na kolejną książkę tej Autorki!

„Sonka. Ostatnia żona Jagiełły” (2020)

Wyobraź sobie, że masz siedemnaście lat i musisz wyjść za mąż za siedemdziesięcioletniego mężczyznę, który przed tobą miał już trzy żony. Wszystkie były królowymi, bo twój przyszły mąż to król i nazywa się Władysław Jagiełło. Ten Jagiełło.

Młodziutka księżniczka Holszańska, trafia prosto w mizoginiczny świat piętnastowiecznego Wawelu, gdzie zmierzyć się musi z mitem wielkiego małżonka i intrygami wszechpotężnego kardynała Oleśnickiego. Ma jedno zadanie – dać dziedzica starzejącemu się tytanowi. Sonka nie umie czytać ani pisać, ale ma jeden atut, który od zarania dziejów nigdy nie stracił na wartości – urodę…

Oto próba wyciągnięcia z cienia historii niedocenianej królowej Zofii, tej która dała początek dynastii Jagiellonów.

W czasach gdy niewiasta odbywa jedną podróż w życiu albo do nowo poślubionego mężczyzny, albo do klasztoru, ona zwiedza Akwizgran, Marburg, Pragę, bywa w Neapolu, bawi w Tyrolu, a Rzym wita ją jak cesarzową.

Monika
Monika 28.02.2024
Czytaj więcej
Wspaniała! Jestem pod wielkim wrażeniem. Brawa dla autorki i dla lektorki. Świetnie przeczytana ciekawa i wzruszająca historia Sonki, królowej Zofii, niby znanej, a jednak ...

„Złota królowa. Elżbieta Łokietkówna” (2021)

W świecie, gdzie królowie drżą przed papieżem i cesarzem, ona jednemu jawnie grozi, a drugiego regularnie strofuje.

Elżbieta zna smak miłości, żałoby, straty i porażki, ale i moc największych ludzkich namiętności: pieniędzy i władzy. Nie dziwne więc, że dokonuje niemożliwego – zagnieżdża na Wawelu nową dynastię i królem Polski czyni niewiastę.

Kim zatem była Elżbieta Łokietkówna, córka Władysława Łokietka, siostra Kazimierza Wielkiego, królowa Węgier, babka Jadwigi Andegaweńskiej, najpotężniejsza Polka w dziejach, o której wciąż milczą podręczniki?

Oto kolejna próba opowiedzenia losów wielkich kobiet zapomnianych przez historię

UE
UE 05.02.2024
Czytaj więcej
Recenzja: Bardzo interesująco napisana i mistrzowsko przeczytana opowieść o czasach, w których politycy i polityczki byli ściśle reglamentowani i podlegali surowej selekcji, zarówno naturalnej jak i środowiskowej, doświadczenie zbierali od dziecka, a do służby wstępowali przed ukończeniem piętnastego roku życia. Za swoje błędy i niepowodzenia płacili niełaską, banicją bądź własną głową...

„Dzieci Jagiellonów. Zygmunta Starego i Barbary Zapolyi losy podług Elżbiety Jagiellonki w 1517 roku spisane” (2022)

Wraz ze śmiercią  królowej Elżbiety Rakuszanki, żony Kazimierza Jagiellończyka umiera średniowiecze. To czas kiedy powstaje i nabiera żywych barw nowy Wawel, to czas płodnych umysłów, które potrafią czcić nie tylko rozum, ale i ciało. To  Kraków z przełomu wieków, Wrocław, Legnica i biskupia Nysa. To czas kiedy Księstwo Moskiewskie uderza  w Wielkie Księstwo Litewskie i bije, głosząc, że jest bite. To czas koronacji Zygmunta Starego, wtedy jeszcze Jagiellończykiem zwanego i jego ożenku z młodziutką Barbarą Zapolyą. Bo Bona była tą drugą… Trzecią…

Róża
Róża 02.02.2023
Czytaj więcej
Rzadko sięgam po powieści historyczne z kilku powodów m.in. strachu, że mi się nie spodoba, będzie nudna itp. oraz zwyczajnie jest ich za dużo na naszym polskim rynku. A tu takie zaskoczenie, bo oprócz barwnego języka, gdzie np. nazwane zostaje ciekawie, nawet to co często nienazwane lub niewymowne 🙂 to przede wszystkim dosłownie przenosimy się na Wawel Jagiellonów. Autorka prezentuje umiejętnie (co bardzo cenię w powieściach) kobiety na tle obyczajów, zwyczajów zakazów i nakazów oraz tego wszystkiego z czym musiały się mierzyć, bez względu na stan, żyjąc w tamtych czasach. Zaskoczenie ogromne. Widać talent, kreacyjność i wiedzę historyczną autorki, bo co jak co ale na pewno nie jest łatwo „wyrzeźbić” dobrą powieść tego typu. Jak to się mówi o takich pozycjach do zaczytania? Historia przez nią opowiedziana jest z tych „nieodkładalnych” po prostu. Musicie przekonać się sami, warto.

„Anna 1410. Piastówna na jagiellońskim tronie” (2023)

Prawnuczka Władysława Łokietka, wnuczka Kazimierza Wielkiego, kuzynka Jadwigi Andegaweńskiej. Piastówna, na którą czeka polska korona. Królowa, która ma tchnąć życie w jagiellońską dynastię. Czy może być światlejsza przyszłość? Anna jedzie do Krakowa, który oczekuje Pani Przyrodzonej z otwartymi sercami, ale ona już pierwszego dnia zamiast do komnat wawelskich trafia do klasztoru…

Jolanta Kaleta
Jolanta Kaleta27.09.2023
Czytaj więcej
To kolejna powieść Doroty Pająk-Pudy, którą miałam przyjemność przeczytać. Jak w poprzednich urzekł mnie język odrobinę stylizowany, aby oddać klimat. Urzekła mnie główna postać, którą autorka przedstawiła tak bardzo prawdziwie, jakby żyła w jej towarzystwie. Powieść otwiera piękna scena, którą dziś określilibyśmy mianem "miss mokrego podkoszulka", a zamyka wyciskająca łzy i szarpiąca za serce scena umierającej kobiety, tak bardzo nieszczęśliwej. To co pomiędzy jedną a drugą sceną to samo życie. Choć jako historyk w pewnym sensie wiem, jak te losy się potoczyły, a mimo to nie mogłam się oderwać. Jestem pełna podziwu dla pracy wyszukiwawczej dotyczącej źródeł, ale i dla umiejętności zapełniania białych plan w życiorysach opisywanych bohaterów. Analiza kobiecych charakterów, intymne portrety królowych, to najmocniejsza, według mnie, cecha pisarstwa pani Doroty Pająk-Pudy.Jako historyk z pełną odpowiedzialnością stwierdzam iż, powieść pani Doroty zasługuje na Waszą uwagę. Dziękuję Autorce za tę powieść i czekam na kolejną.